Prešov – Momentálne nízka hladina vody v Domaši prináša netradičný pohľad na vodnú nádrž, ktorá sa v dôsledku nedostatku vody mení. Odvážnejší návštevníci sa tak môžu prejsť po dne priehrady, kde kedysi stáli domy, ulice a dvory. Pri potulkách možno naraziť na základy domov, staré pivnice či zvyšky stavieb, ktoré pred desaťročiami zmizli pod hladinou vodného diela Veľká Domaša. Tieto jedinečné momenty zachytil svojím objektívom prešovský fotograf Jano Štovka.
Veľká Domaša, často nazývaná „zelená perla východu”, patrí medzi najvyhľadávanejšie rekreačné oblasti na východnom Slovenska. Vybudovaná bola na rieke Ondava v malebnom prostredí Ondavskej vrchoviny. Teplé klimatické podmienky umožňujú návštevníkom využiť širokú škálu vodných športov, kúpanie či rybolov. Vo vodách Domaše žije až 23 druhov rýb.

Okrem prírodných krás láka Domaša aj svojou čistou, modrozelenou vodou s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Svoje miesto si tu našlo niekoľko rekreačných stredísk – Valkov-Tíšava, Dobrá, Poľany, Holčíkovce a Nová Keľča. Každé z nich ponúka rôzne možnosti ubytovania – od hotelov, cez penzióny, až po kempingy.
Mohlo by Vás zaujímať: Prešovčan Michal Kačmár: Kováč, ktorého kôň z podkov sa stal symbolom mesta
V posledných rokoch je čoraz obľúbenejšia aj nová umelá pláž v Novej Kelči, ktorá poskytuje moderné zázemie pre rekreantov. Letná sezóna na Domaši býva sprevádzaná bohatým programom, vrátane hudobných podujatí, diskoték či súťaží.
História ukrytá pod vodou
Vodná nádrž Domaša vznikla v rokoch 1962 – 1967 v dôsledku nedostatku pitnej vody, pričom jej výstavba si vyžiadala zatopenie niekoľkých dedín (Dobrá nad Ondavou, Kelča, Petejovce, Trepec, Veľká Domaša, Valkov a časť obcí Bžany a Turany nad Ondavou). Obyvatelia týchto obcí museli opustiť svoje domovy a presídliť sa do okolitých lokalít.
Mohlo by Vás zaujímať: Prešovský pilot najväčšieho dvojmotoráku sveta: Z Dubaja do Los Angeles cez severný pól
Dnes, keď hladina vody v Domaši klesá, sa na povrch vynárajú pripomienky minulosti. Na dne nádrže možno vidieť zvyšky budov či pivníc. Ide o unikátnu príležitosť nazrieť do histórie a predstaviť si, ako vyzeral život na miestach, ktoré sú dnes väčšinu roka skryté pod vodnou hladinou.

Tento fenomén prilákal aj fotografa Jana Štovku, ktorý sa rozhodol zdokumentovať zmeny v krajine a jedinečné scenérie, ktoré sa objavili po ústupe vody.
Mohlo by Vás zaujímať: Viac miesta vo vlakoch: ZSSK posilňuje spoje na východnom Slovensku
Hoci tento jav ponúka zaujímavý pohľad do minulosti, zároveň vyvoláva otázky o budúcnosti Domaše. Suché zimy a nedostatok zrážok spôsobujú výrazné kolísanie vodnej hladiny, čo môže ovplyvniť nielen ekosystém nádrže, ale aj možnosti rekreácie v letných mesiacoch.
(Zdroj: wikipedia, slovakia.travel, domasa.sk, domasacity, koc)
Autor fotografií: Jano Štovka






